Bugün Ne Giysem ?

What should I wear to work today ?

uzun siyah elbiseler / black maxi dresses

Elbise – Dress: Batik
Kemer – Belt: Mango
Ayakkabı – Shoes: Kadıköy’de bir butikten / Kadıkoy – Istanbul
Küpe – Earrings: Forever New

Editör’ün Notu – Bahar: Less is more diye bas bas bağırıyor ya moda guruları, haksız sayılmazlar galiba. Moda illa takıp takıştırmak değil, sade bir elbiseyle bile fark edilebilmektir :)
Dümdüz, simsiyah bir elbiseyi incecik bir kemerle ve aynı tonlarda babetlerle kombinlersiniz, iki küçük ama zarif küpe kullanırsınız ve yüzünze öyle bir gülümseme yerleştirirsiniz ki, enerjiniz sadeliğinizi ışıltılı bir şıklığa dönüştürür. Zaten istediğimiz de bu değil mi ?

Editor’s Note – BaharFashion bosses are shouting as “Less is more.. ” which seems really true. Fashion is not only put on yours best bib and tucker but also being shiny with a basic dress :) Combine your basic, black dress with a colorful belt and the same color flat shoes, use little but elegant earrings and put a huge smile on your face to transform your plainness to a bright
spruceness. That’s what exactly we want, isn’t it ?

Editörün Notu: Yazın favorileri uzun elbiseleri sadece desenli, renkli ya da çiçekli değil dümdüz pastel, siyah ya da beyaz tonlardan da tercih edebiliyoruz. Desenli, çiçekli, vb. elbiselerde herhangi bir kemer ya da aksesuara gerek duymasak da düz renk elbiselerde bir aksesuarla tamamlamamız görüntümüze bütünlük sağlar. Bunun için ince bir kemer, aynı tonlarda bir babet ve bir çift küpe ya da uzun zincir bir kolye yeterli.

Editor’s Note: We do not prefer maxi dresses only in colourfull, flowered or figured fabric. Additionally we prefer them in pastel, black or white tones. Although we do not need to use belt or accessories for figured, flowered, etc. dresses, when we use straight colour dresses we should combine it with accessories in order to complete the look. Thus, a thin belt, same colour flats and a pair of earraings of long chain necklace will be enough.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this: